Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe – (fil)harmonia historii i nowoczesności.
Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe zlokalizowane jest na wyspie Ołowianka, której zaczątkiem był obszar należący do zamku krzyżackiego, który stał na przeciwległym brzegu Motławy. Nazwa wyspy pochodzi od składów ołowiu umiejscowionych na niej w 1597 roku.
Na przełomie XIX i XX wieku berlińska firma Siemens & Halske wybudowała na Ołowiance elektrociepłownię. Budynek z cegły zachwycał dekoracyjną neogotycką fasadą zdobioną rozetami, flankami, wieżyczkami, a nawet dwiema basztami. Elektrociepłownia działała do 1996 roku.
Główny gmach GCMK powstał w wyniku rewitalizacji budynku elektrociepłowni. Było to pierwsze przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Unikalny wygląd i charakter Gdańskiego Centrum został uzyskany dzięki ograniczonym do minimum zmianom jakim musiał ulec obiekt przy przystosowaniu go do nowej funkcji. Zachowano wszystkie elewacje, natomiast wyburzeń dokonano tylko w części wewnętrznej.
Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe jest jedną z najnowocześniejszych instytucji w Polsce. Jej wyposażenie oraz projekt przestrzeni został wykonany tak, by stwarzał warunki do organizacji wielu różnorodnych przedsięwzięć.
Integralną część GCMK stanowi Spichlerz Królewski z 1606 roku. Na potrzeby Centrum został on przekształcony w ekskluzywny hotel.
GCMK jest siedzibą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej imienia Fryderyka Chopina w Gdańsku.